Gülümsemekiçin
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Gülümsemekiçin

Gülümse(t)mek için

AnasayfaLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

Game of Thrones(Genel Tanıtım)

3 posters
YazarMesaj
Nessa
Ateş Bükücü
Ateş Bükücü
Nessa

Kadın Mesaj Sayısı : 81

Game of Thrones(Genel Tanıtım) Empty
MesajKonu: Game of Thrones(Genel Tanıtım)   Game of Thrones(Genel Tanıtım) Icon_minitimePtsi Eyl. 03, 2012 12:18 pm

Game of Thrones(Genel Tanıtım) Game-of-thrones-20110315053349450 Game of Thrones(Genel Tanıtım) Game-of-thrones-20110315053352325

Dizinin ilk bölümünü doğru dürüst anlayabilmem için iki kez izlemem gerektiğinden bu yana, belki benim gibiler vardır diye bu tip bir bildiri yazmaktan yanaydım. Sonra widfara şu yazısında dizinin aile ağaçlarını içeren görseli paylaşınca, dedim artık bunu türkçeleştirmek farz oldu. Araştırmaya girişince farkettim ki HBO durumun zaten farkındaymış ve dizinin daha kolay anlaşılması için bir kılavuz bile hazırlamış. Ben de bu kılavuzun ve wikipedia’nın bana verdiği yetkiye dayanarak öğrendiklerimi sizlerle paylaşayım istedim.Şu ana kadar 22dakika’da gerek kitap, gerek dizi hakkında bol bol yazılıp çizildi ama yine de konunun üzerinden yeniden geçelim.Westeros Dünyası’ndayız.Üzerinde yaşayan esrarengiz yaratıkları ve sabit süreleri olmayan mevsimleri ile bizim dünyamızdan oldukça farklı bir dünya söz konusu.Westeros’un ana karası çeşitli bölgelerden oluşuyor ve bunların her birini ayrı bir ev (soylu aileler) yönetiyor.Bu ailelerin başlarındaki lordlar, kendi aralarında sağlam bir güç savaşındalar; ama yine de Westeros hükümdarı olan Kral Robert’a ve Demir Taht’ına sadıklar.Bir de Dar Deniz’in kenarında Kral’ın hükümdarlığında olmayan Essos toprakları var.Gelin haritaya bir göz atalım dilerseniz.

Şey birkaç mesajda anlatcam çünkü bir mesaja sığmaz umarım yöneticiler anlayışla karşılar Game of Thrones(Genel Tanıtım) 3627544422
Nessa
Ateş Bükücü
Ateş Bükücü
Nessa

MesajKonu: Geri: Game of Thrones(Genel Tanıtım)   Game of Thrones(Genel Tanıtım) Icon_minitimePtsi Eyl. 03, 2012 12:19 pm

Game of Thrones(Genel Tanıtım) Hbo-westeros-map

HBO kılavuzunda yer alan bu harita özellikle bölgelerin ayrılmamışlığı ve kullanılan yazı tipinin okunur olmaması ile benim çok işime yaramadı. Ben de kitap serisinin ve oyunlarının ürünü olan, daha okunur ve anlaşılır haritalar ile üstteki haritayı birleştirip, kalemim elverdiğince türkçeleştirerek şu haritayı hazırladım:

Game of Thrones(Genel Tanıtım) Westeros-harita-440

Gelelim Westeros Krallığı’nın büyük evlerine yani ailelerine. Krallıkta başlıca 9 adet büyük aile var:# Arryn’lerin Evi# Baratheon’ların Evi# Greyjoy’ların Evi# Lannister’ların Evi# Martell’lerin Evi# Stark’ların Evi# Targaryen’lerin Evi# Tully’ların Evi# Tyrell’lerin EviHBO’nun hazırladığı kılavuzda bunlardan 8′ine yer verilmiş (en güneyde konuşlanan Martell Ailesi eksik). Bu evlerin her birinin birer mührü var. Onlar da şöyle :

Game of Thrones(Genel Tanıtım) Muhurler-440-2
Nessa
Ateş Bükücü
Ateş Bükücü
Nessa

MesajKonu: Geri: Game of Thrones(Genel Tanıtım)   Game of Thrones(Genel Tanıtım) Icon_minitimePtsi Eyl. 03, 2012 12:20 pm

Bu mühürlerin haritamızdaki dağılımı da şu şekilde :

Game of Thrones(Genel Tanıtım) Westeros-harita-muhurlu440-2

(HBO’nun haritasında yer alan, ancak ismi geçmeyen Martell Ailesi’nin mührü de kırmızı bir güneşi delen sarı bir mızrak. Bu aile, önümüzdeki sezonlarda karşımıza çıkacak olabilir.)
Her evin ayrı bir mührü olduğu gibi, ayrı bir sloganı da var.* Arryn : Onur Kadar Yüce (As High As Honor)* Baratheon : Öfke Bizimkidir (Ours Is The Fury)* Greyjoy : Biz Ekmeyiz (We Do Not Sow)* Lannister : Kükreyişimi Dinle (Hear Me Roar)* Martell : Boyun Eğmez, Eğilmez, Kırılmaz (Unbowed, Unbent, Unbroken)* Stark : Kış Geliyor (Winter Is Coming)* Targaryen : Ateş ve Kan (Fire and Blood)* Tully : Aile, Görev, Onur (Family, Duty, Honor)* Tyrell : Güçleniyoruz (Growing Strong)Hatta HBO mühürler ile sloganları birleştirerek bizlere masaüstü resimleri de hazırlamış. Şurada inceleyebilirsiniz.Peki bizi en fazla zorlayan şu karmaşık akrabalık ilişkilerine, kalabalık kadroya ne demeli..?
Aslında yukarıda Widfara‘nın paylaştığından bahsettiğim görsel, konuya hakim olmak için hemen hemen bilmeniz gereken her şeyi içeriyor. O yüzden lafı uzatmadan dilimin döndüğünce türkçeleştirdiğim halini altta paylaşıyorum.– Dikkat! Alttaki görsel, ilk bölüme dair hafif de olsa ispiyon içermektedir. –

Game of Thrones(Genel Tanıtım) Game-of-thrones-aileler-440-2

Bu soyağacında 5 ana ailenin (evin) fertleri var. Ayrıca sağ alt köşede, dizinin şu ana kadarki bölümlerinde gördüğümüz bazı yan karakterlerin kim/neci olduğuna da yer verilmiş.Şemanın mantığını biraz daha açıklamam gerekirse diye alttaki iki resmi hazırladım.Üstteki, “Game of Thrones Aileleri” başlıklı şemada farkettiyseniz, “Anahtar”ın altındaki 3 farklı renkteki çubuk, 3 farklı akrabalık ilişkisini gösteriyor. Şöyle ki :

Game of Thrones(Genel Tanıtım) Ornek2
Nessa
Ateş Bükücü
Ateş Bükücü
Nessa

MesajKonu: Geri: Game of Thrones(Genel Tanıtım)   Game of Thrones(Genel Tanıtım) Icon_minitimePtsi Eyl. 03, 2012 12:22 pm

Ayrıca şemadaki herhangi bir fotoğrafın altında ve üstündeki yazılar da şu şekilde konuşlandırılmış :

Game of Thrones(Genel Tanıtım) Ornek1

“Bunlardan yine de bir şey anlaşılmıyor” diyen olursa, anlamadığı kısmı yorumlarda paylaşsın; anlatmaya çalışayım. Sezon sonunda sözlü yapacağım ona göre. Şaka bir yana, sürç-ü lisan ettiysem (özellikle çevirilerde) hem affola, hem de bana haber edile…
Hepinize afiyetler…Not : Haritalar, mühürler vs. bozulmasınlar diye filigran (watermark) eklemeyip, sadece sağına soluna bir iki kolayca silinebilir logo serpiştirdim. Olur da bu logolu (türkçeleştirilmiş) görselleri kullanmak istediğinizde logoyu silerseniz, 22dakika.org’dan alındığına dair kaynak belirtmeniz gerekli.

Alıntıdır fakat sorularınızı bana da yöneltebilirsiniz izlemeden tabii ki bir şey anlamazsınız aslında anlatılan kadar karışık değil Game of Thrones(Genel Tanıtım) 3498799482
Cartman
Cartman

Kadın Mesaj Sayısı : 153

MesajKonu: Geri: Game of Thrones(Genel Tanıtım)   Game of Thrones(Genel Tanıtım) Icon_minitimePtsi Eyl. 03, 2012 12:23 pm

Bir zaman okuyacağım burayı çünkü gerçektende dizi bir kez izlenmekle anlaşılmıyor Game of Thrones(Genel Tanıtım) 1620971301
Emeğin için çokca teşekkürler uğraşmışsın sabitledim bende Game of Thrones(Genel Tanıtım) 1620971301
Çok yararlı bilgiler ayrıca Game of Thrones(Genel Tanıtım) 4200473811
https://gulumsemekicin.yetkinforum.com
Death Note
Ateş Bükücü
Ateş Bükücü
Death Note

Erkek Mesaj Sayısı : 30

MesajKonu: Geri: Game of Thrones(Genel Tanıtım)   Game of Thrones(Genel Tanıtım) Icon_minitimeSalı Eyl. 04, 2012 4:40 am

Tek diyebilecegim sey harikasin Nessa!
Diziyi cok severim ve cok dikkatli izledigim halde anlamadigim cok sey olmustu
Tesekkür ederim,hemen okucam :)

Game of Thrones(Genel Tanıtım)
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Teen Wolf Tanıtım
» The Walking Dead(Tanıtım)